Správy Samospráva

Vodiči na Gemeri sa dočkali: Práce na obchádzkovej trase pri Muráni sú ukončené

Do obnovenia premávky na hlavnom ťahu cesty II/531 je táto trasa pre miestnych ľudí kľúčovou spojnicou.

Ilustračný obrázok k článku Vodiči na Gemeri sa dočkali: Práce na obchádzkovej trase pri Muráni sú ukončené
Zdroj: TASR

Rekonštrukčné práce na dočasnej trase cez Národný park Muránska planina v Revúckom okrese, ktorá slúži ako obchádzka neprejazdného úseku medzi Muráňom a Prednou Horou, sú ukončené. Informoval o tom Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Kľúčová spojnica

„Práce na dočasnej obchádzkovej trase boli súčasťou projektovej dokumentácie, ktorú sme nechali vypracovať. Uvedomujeme si, že do obnovenia premávky na hlavnom ťahu cesty II/531 je táto trasa pre miestnych ľudí kľúčovou spojnicou. Som preto veľmi rád, že od dnešného dňa je pre vodičov bezpečnejšia a verím, že bude využiteľná aj v prípade nepriaznivejšieho počasia,“ povedal v utorok predseda BBSK Ján Lunter.

Ako dodal, prednostu Okresného úradu Revúca požiadal o udelenie výnimky na použitie ekologického posypového materiálu na trase obchádzky. „Uvedomujeme si, že vedie cez národný park. Zároveň sme si však vedomí toho, že ak príde výdatné sneženie a mrazy, údržba pluhovaním postačovať nebude,“ upozornil Lunter s tým, že kraj zatiaľ túto výnimku nedostal a v prípade veľmi nepriaznivého počasia hrozí aj úplné uzatvorenie obchádzkovej trasy.

BBSK podľa neho však spolu s dopravcom SAD Lučenec našiel riešenie pre ďalšie zabezpečenie pravidelných prímestských autobusových liniek. Tie budú môcť po obchádzkovej trase premávať aj v zimnom období, s použitím kratších vozidiel a snehových reťazí.

Dočasná obchádzka

„Kým bude otvorená cesta II/531 aspoň v jednom profile, k čomu by malo prísť v druhej polovici decembra, budú prímestské autobusy aj naďalej využívať dočasnú obchádzkovú trasu. Dopravca tu už nasadil kratšie autobusy s dĺžkou 10,5 metra a kapacitou 35 miest. Rovnako zakúpil snehové reťaze a vodičov vyškolil, ako tieto reťaze používať a nasadzovať,“ ozrejmil Lunter.

V pracovných dňoch premáva podľa jeho slov na obchádzkovej trase sedem párov spojov a počas víkendov dva páry spojov.

Úsek cesty Muráň – Predná Hora poškodili koncom júna intenzívne prívalové zrážky. Odvtedy je úplne uzatvorený pre dopravu a náhradná obchádzková trasa je určená len obyvateľom regiónu. Práce na poškodenom úseku začal zhotoviteľ koncom októbra.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Najčítanejšie