Ilustračný obrázok k článku Vzácna návšteva na Horehroní a Gemeri: Zavítala k nám veľvyslankyňa USA, FOTO
12
Galéria

Vzácna návšteva na Horehroní a Gemeri: Zavítala k nám veľvyslankyňa USA, FOTO

Ochutnala tradičné dobroty aj si zajazdila na koni. Kde americká veľvyslankyňa Bridget Brink cítila hlboký smútok a čo ju u nás očarilo?

Jakub Forgács Rôzne Správy
Jakub Forgács Rôzne Správy

Vzácna návšteva na Horehroní a Gemeri: Zavítala k nám veľvyslankyňa USA, FOTO

Ochutnala tradičné dobroty aj si zajazdila na koni. Kde americká veľvyslankyňa Bridget Brink cítila hlboký smútok a čo ju u nás očarilo?

Ilustračný obrázok k článku Vzácna návšteva na Horehroní a Gemeri: Zavítala k nám veľvyslankyňa USA, FOTO
12
Galéria

Bridget A. Brink, kariérna diplomatka a členka Senior Foreign Service zložila 1. júla 2019 prísahu slúžiť ako americká veľvyslankyňa v Slovenskej republike. Iba prednedávnom sa ukázala v našich končinách, keď navštívila Banskobystrický kraj, a to hlavne regióny Horehronie a Gemer. Viac prezradila v rozhovore…

Prečo ste sa rozhodli navštíviť práve náš kraj a čo bolo hlavným dôvodom Vašej cesty?

Najdôležitejšou časťou mojej návštevy bola spomienková ceremónia na počesť amerických a britských vojakov, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní. Boli zajatí nacistami pri Polomke a neskôr popravení v roku 1944. Ctíme si ich pamiatku každý rok. Je dôležité túto históriu udržiavať živú a čerpať inšpiráciu z ich odvahy a vernosti k hodnotám, ktoré zdieľame.

Chcela som však tiež preskúmať viac kútov tejto prekrásnej krajiny, najmä nádherné národné parky a prírodu, ktorú tu máte. Rovnako ako ja, aj mnohí Američania trávili v detstve letné dovolenky s rodinou v našich národných parkoch. Američania a Slováci majú lásku a rešpekt k prírode spoločný, preto si myslím, že existuje veľa možností spolupráce.

Počas uplynulých dní ste tak mali možnosť spoznať viaceré zaujímavé miesta na Horehroní či Gemeri. Kam všade ste zavítali?

Dvakrát som navštívila mesto Banská Bystrica, teraz prvýkrát Polomku, Muránsku planinu a zvyšok regiónu. Je naozaj prekrásny.

Navštívili ste aj pamätník v Nemeckej. Ako ste sa pri ňom cítili?

V Nemeckej, kde nacisti spálili celú dedinu, som cítila hlboký smútok. Tieto spomienky sú bolestivé, ale sú silným svedectvom našich spoločných hodnôt a histórie. Američania, Briti a Slováci spolu bojovali, aby bránili viac ako svoju vlasť. Bojovali, aby bránili hodnoty demokracie, slobody a rešpektovania ľudských práv pred totalitou. Toto sú rovnaké hodnoty, ktoré spoločne bránime ako súčasť aliancie NATO. Nesmieme zabudnúť na hodnoty, ktoré nás spájajú a aj vysokú cenu, ktorú sme za tieto hodnoty zaplatili. Sme silnejší, ak za ne bojujeme spoločne.

Čo si myslíte o zonácii národného parku Muránska planina, ktorá aktuálne rezonuje v regióne a mnohí z nej majú obavy?

Rovnováha medzi ochranou životného prostredia a rozvojom podnikania je otázkou, ktorú musia zodpovedať Slováci. Rovnakú debatu máme aj v Amerike. Diskusia o tejto otázke a aj ďalších témach je to, o čom je demokracia. Je úlohou miestnych občanov, rôznych skupín, zvolených zástupcov a iných, aby navzájom komunikovali a určili, ako najlepšie chrániť jednotlivé oblasti a zároveň podporovať ekonomickú životaschopnosť týchto regiónov.

Ktoré zo spomínaných miest Vám učarovali či Vás zaujali najviac a čím?

Tento výjazd bol špeciálny, pretože som robila niečo, čo ma osobne veľmi baví, viac som spoznala národný park Muránska Planina. Spája sa mi to s mojím detstvom, keď som každé leto strávila v amerických národných parkoch so svojou rodinou. Teraz sa mi najviac páčila jazda na huculskom koni a turistika na vrchol Fabova hoľa v Muránskej planine a na Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách. Tiež som zjedla veľa výborných bryndzových halušiek.

Zábery z návštevy Horehronia si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Veľvyslankyňa USA navštívila Horehronie a Gemer
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín