Rôzne Správy

Zaujímavé FOTKY z nášho okolia: Priebeh výstavby vodnej elektrárne

Vodná stavba Dobšiná vo svojej finálnej podobe pozostáva z hornej nádrže Palcmanská Maša na rieke Hnilec, dolnej nádrže vo Vlčej doline, vyrovnávacej nádrže pod Dobšinou na Dobšinskom potoku a prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná a dvoch malých vodných elektrární.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavé FOTKY z nášho okolia: Priebeh výstavby vodnej elektrárne
9
Galéria

Unikátny vodný systém Dobšiná – Dedinky, ktorý u nás vyrástol v päťdesiatych rokoch minulého storočia, bol svojho času veľkým konštrukčným dielom. Pozrite si unikátne fotografie, ktoré dnes slávia viac ako 60 rokov!

Vodná elektráreň Dobšiná je v prevádzke od 1953. Prečerpávacia vodná elektráreň Dobšiná je prvou väčšou prečerpávacou vodnou elektrárňou na Slovensku. Po jej rekonštrukcii v roku 2003 sa jej výkon zvýšil na 2×12 MW. Má trojstrojové horizontálne usporiadanie. Na jednej osi má v strede motorgenerátor a na jednej strane je Francisova turbína a na druhej vysokotlakové čerpadlo.

V galérii vám prinášame niekoľko dobových fotografií z celej realizácie stavby.

Prvá lopata sa zaryla do zeme už v roku 1950, hoci sa budovala ešte niekoľko rokov. Vodné dielo Dobšiná pozostáva z hornej nádrže Palcmanská Maša na rieke Hnilec, dolnej nádrže vo Vlčej doline, vyrovnávacej nádrže pod Dobšinou na Dobšinskom potoku a prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná I a dvoch malých vodných elektrární Dobšiná II a III.

Zaujímavosťou riešenia tejto vodnej stavby je prevedenie vôd z povodia rieky Hnilec do povodia Dobšinského potoku, čo umožňuje energeticky využívať výškový rozdiel 285,5 m medzi jednotlivými údoliami.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Obrazom: Historické pohľady na výstavbu unikátneho vodného systému
9
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie